تبلیغات
 با گیاهان دارویی اشتی کنیم - گیاه جعفری - Parsley
با گیاهان دارویی اشتی کنیم
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 13 اسفند 1387 توسط فرحناز | نظرات ()


گیاه جعفری - Parsley
فارسی: گیاه جعفری
انگلیسی:Percile , Parsley
گیاهی دوساله به ارتفاع 30/0 تا یك متر و دارای ریشه راست ،دوكی شكل یا متورم(بر حسب نژادهای مختلف) و به رنگ مایل به زرد است.به حالت وحشی در اكثر نواحی جنوب شرقی اروپا،شمال افریقا،آسیا و ایران می روید و به علاوه در نواحی مختلف پرورش می یابد.برگهای جعفری،شفاف،به رنگ سبز تیره،دارای بریدگیهای لوزی یا مثلث شكل با تقسیمات فرعی است.برگهای قسمت فوقانی ساقه آن،منقسم به قطعات باریك و نوار مانند ،باظاهری متفاوت از برگهای تحتانی می باشد .گلهایی كوچك مایل به سبز ومجتمع به صورت چتر مركب دارد.در قاعده اشعه چترهای اصلی و فرعی آن،زائده های باریك وغیر مستقیم دیده می شود.میوه آن كوچك به درازای 2میلیمتر ،به قطر یك میلیمتر یا كمی بیشتر ،به رنگ سبز ودارای بو و طعم بسیار معطر است.قسمت مورد استفاده جعفری ،ریشه،میوه و ساقه های جوان برگدار آن است.

تركیبات شیمیائی :
میوه این گیاه دارای مواد روغنی ،آلورون تانن،یك ماده ملون به رنگ زرد ،یك گلوكوزید سمی به نام آپی ئین Apiine و اسانس است.اسانس آن كه از گرد میوه جعفری به وسیله تاثیر بخار آب بدست می آید،مایعی بیرنگ ،لوژیر به وزن مخصوص 05/1تا 10/1 (بر حسب منشا گیاه)،محلول در روغن و اسانس ها است و اگر تحت اثر سولفات آهن قرار گیرد ، به رنگ قرمز خونی در می آید .


بوی آن معطر وشامل آپیول Apiol ،میریستیسین Myristisine ،به مقادیر كم از اتراكسید ها ،فنل ها ، اسید پالمیتیك،الدهیدها و ستن هاست.گلوكوزید مذكور كه آپیوزیدApioside نیزنامیده می شود .اگر بطورساده تجزیه گردد،ماده ای به نام آپی ژینApigenineونوعی قند به نام آپیوز Apiose می دهد. ریشه جعفری دارای 05/0تا08/0درصد اسانس ،مواد قندی و 5درصد موادمعدنی است .بوی ریشه جعفری،معطرو طعم آن كم وبیش شبیه قسمت های هوائی گیاه است.


خواص درمانی :
اعضای مختلف جعفری مانند ریشه ،میوه و شاخه های برگدار آن دارای اختصاصات درمانی به شرح زیر است :
ریشه جعفری، اثر مدر و اشتها آور دارد .جوشانده ریشه و بطور كلی تمام قسمتهای گیاه ،در موارد آب آوردن انساج ،خیز عمومی بدن ،سنگ كلیه،اختلالات دستگاه هضم ،نفخ،زردی،بیماری های كبد وطحال ،تنگی نفس ،ترشحات زنانگی،قطع حالت قاعدگی در زنان جوان ناشی از ضعف،بیماری های جلدی و همچنین قاعدگی های دردناك بكارمی رود.مصرف آن در سرخك باعث می گردد كه ظهور دانه ها به وضع آسانتر صورت گیرد.

میوه جعفری (دانه) ، صفات درمانی شبیه ریشه آن دارد .بعلاوه اثر آن در رفع تب های نوبه و باز شدن قاعدگی ،قطعی است. در استعمال ،له شده گیاه در رفع انسداد مجاری شیر وتجمع آن در پستان،ضرب خوردگی وخون مردگی،با قرار دادن بر روی عضو اثر مفید ظاهر می نماید.آپیول ،یكی از مواد تشكیل دهنده اسانس دانه جعفری است ولی تحت این نام سه نوع ماده داروئی با تركیبات متفاوت به شرح زیر در بازرگانی عرضه می شود:
1-Apiol distille،كه در واقع اسانس میوه جعفری است و قسمت اعظم آنرا نیزآپیول و آپی ئین تشكیل می دهد.
2-آپیول سبز(Apiol vert) -عصاره الكلی میوه جعفری است كه تحت اثر اتر از آن بدست می آید.
3-آپیول متبلور(Apiol cristallise)- كه یكی از مواد تشكیل دهنده اسانس جعفری و مایعی با حالت روغنی،به رنگ زرد یا زرد مایل به سبز و حتی سبز است.به طور كامل در الكل 95درجه و اتر حل می شود.وزن مخصوص آن نیز در گرمای 15 درجه بین 125/1 و 135/1 میباشد.


آپیول ،اثر قاعده آور و تب بر دارد.باید توجه داشت كه آبیول ماده ای است سمی و مصرف آن منحصراً باید با اجازه پزشك متخصص صورت گیرد.
درباره جعفری ذكر این نكته لازم است كه این گیاه به همان اندازه كه مورد توجه حیواناتی مانند خرگوش و گوسفند است و می تواند مورد استفاده آنها قرار گیرد،پایه های دانه دار آن ممكن است برای پرندگانی مانند مرغ،طوطی و غیره ایجاد مسمومیت نماید.


صور دارویی :
جوشانده 15تا60در هزار ریشه یا گیاه كامل به عنوان مدر-شیره تازه گیاه به مقدار100تا150گرم(دارای اثر مشابه آپیول)-گرد برگ جعفری به مقدار 2 گرم در روزجوشانده 5تا10 گرم میوه (دانه)در200 گرم آب به عنوان مدر و 30گرم آن در250 گرم آب به عنوان قاعده آور.


آپیول، در موارد تاخیر وقطع حالت قاعدگی زنان جوان و اشكال وقوع آن كه غالبا با درد همراه است،به مقدار 25/0 گرم،صبح وعصر بكار می رود.
جعفری از سبزی های مفیدی است كه مورد توجه همه مردم است .بعضی از نژادهای پرورش یافته آن كه برگهای چین خورده و موج دار دارند،دارای مقدار كمتری از مواد موثره می باشند.
جعفری از سبزیهای مفیدی است كه مصارف فراوان در تهیه اغذیه دارد و از این نظر در غالب نواحی پرورش می یابد.


درباره وبلاگ
جستجو
آخرين مطالب
آرشيو
نويسندگان
آمار سايت
بازديدهاي امروز : نفر
بازديدهاي ديروز : نفر
كل بازديدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :